Headmistress

Miss S Ferro, MA (Oxon), MA (Lond) PGCE (Surrey) (Classics)

Senior School Teachers

Deputy Head

P Howson Esq, BA Hons (Plymouth), QTS (Kent), AST (London) (English)

Deputy Head

C Hughes Esq, BSc Hons, Cert Ed (Loughborough), NPQH (Mathematics)

Director of Studies

S Ledsham Esq, MA (Oxon), PGCE (Sussex) (Physics)

Head of Sixth Form

Mrs B Brown, BA Hons, PGCE (Loughborough) (Design) 

Head of Middle School

Mrs P Durrant, BSc Hons (Southampton), PGCE (London) (Mathematics)

Head of Lower School

Mrs K Hofmann, MA (St Andrews), QTS (MFL)

Senior School – Academic

Ms E Ancrum, MA (Oxon), MPhil (Hong Kong), PGCE (London) (Economics/Business)
Miss J Bateman MEng Hons (Imperial), PGCE (Greenwich) (Physics, Mathematics)
*Mrs F Boorman, BA Hons, PGCE (Kent) (Business, Economics, Young Enterprise)
*Mrs V Bower-Morris, BA Hons (Surrey), PGCE (Goldsmiths) (Drama/Trinity Drama)
*Miss C Bridge, BSc Hons (Worcester), QTS (Bucks) (PE, Head of Lacrosse)
Mrs E Brown, BA Hons (Leeds), PGCE (Brighton) (Art and Textiles)
*N Buckingham Esq, BA Hons, MA (Reading), PGCE (London) (Classics, Examinations Officer)
*N Castell Esq, BMus Hons, PGCE (Manchester) (Director of Music, Assistant Head of Lower School)
J Clements Esq, BMus Hons (Manchester) (Music)
*Mrs J Cox, MA (Cantab), PGCE (Open), ATCL (Biology)
T Dakin Esq, BSc Hons (Bristol), PGCE (Sussex) (Second in charge Mathematics, Able, Gifted and Talented Coordinator)
*Mrs S Dalton, BSc Hons (Keele), PGCE (Canterbury), Dip SpLD (Dyslexia) (Head of Learning Support)
Dr R Davies, BSc Hons, PhD (Imperial College), PGCE (King’s College) (Mathematics)
*Mrs C Evans, BA Hons (Greenwich), QTS (Design, Food Technology)
Mrs S Fitzmaurice, BSc Hons (Manchester), PGCE (Manchester) (Biology, Food Technology)
Miss M Fournier, Licence, Masters (Lille) (MFL)
Mrs K Franzen, BA Hons (Durham), PGCE (King’s College) (Theology &Philosophy, Drama, Assistant Head of Lower School)
Mrs E Garcia, BA Hons (Seville), PGCE (Sheffield) (MFL, Assistant Charities Coordinator)
Miss R Harris, BA Hons (Chichester), QTS (KMT) (Drama)
*R Hill Esq, BSc Hons (Warwick), PGCE (Sussex) (Physics)
Mrs H Hook, BA Hons (Aberystwyth), PGCE (Cambs) (English)
*Mrs C Hughes, BA Hons (West Surrey College of Art and Design), BSc Hons (Middlesex), PGCE (London) (Art and Textiles)
*Mrs R Hunt, BA Hons (Exeter), PGCE (King’s College) (MFL)
Mrs S Isted, BA Hons (Warwick), PGCE (King’s College) (Classics)
*Mrs R Jennings, BSc Hons (Southampton), PGCE (Open), ACA (Mathematics)
*Mrs V Jones, BA Hons, PGCE (Leeds) (Theology & Philosophy)
Ms M Knight, BA Hons (London), PGCE (Canterbury) (English)
*Miss R Leggett, BA Hons with QTS (Brighton) (Director of Sport, Charities Coordinator)
Miss C Lesieur, BA Hons, MA Hons (Amiens, France), PGCE (UWE) (MFL)
*Miss S Mehaffey, MA, PGCE (Edinburgh) (English, Assistant Head of Sixth Form)
Mrs L Mortimore, BSc Hons (Imperial), PGCE (King’s College) (Science)
Mrs C Mulcahy, BA Hons (Surrey), PGCE (London) (Design, Art)
Ms A Murphy, MA (Oxon), PGCE (East Anglia) (History/Politics, Oxbridge Coordinator)
Mrs K O’Donnell, BA Hons (Sheffield), PGCE (Canterbury) (MFL)
Dr G Pender, MA, MSc (Cantab), PGCE (Bucks), PhD (UCL) (Physics, Computer Science)
Mrs J Penney, BSc (Ed) Hons (Exeter) (Chemistry)
Mrs E Peters, BSc Hons, PGCE (Southampton) (Mathematics)
*Mrs L Rowell, BA Hons (Surrey),  PGCE (King’s College) (Computer Science and ICT)
Miss F Ryan, BSc Hons (London), PGCE (Brighton) (PE)
Mrs L Scott, BA Hons (Keele), PGCE (Canterbury) (History)
Mrs A Sherwen, BSc Hons (London), PGCE (Leeds) (Biology)
Mrs C Solan, BA Hons (London), PGCE (Canterbury)  (Art and Textiles)
*C Sullivan Esq, HNC, BA Hons (Sussex), NPQL (Geography)
Mrs B Tanner, BA Hons (Wales), PGCE (Southampton) (MFL)
Mrs L Thomas, MA (Open), BA Hons (Wales), PGCE (Bristol) (History, EPQ Coordinator, Assistant Head of Middle School)
*Mrs L von Kaufmann, MA, BA Hons (Oxon), PGCE (Bristol) (Geography, Assistant Head of Middle School, Assistant Head of Careers, Co-Curriculum Coordinator)
Mrs S Walker, BSc Hons (London), QTS (Greenwich) (Chemistry)
Mrs S Whawell, BSc Hons (Birmingham), MSc (Reading), PGCE (Bristol) (Mathematics, Assistant to the Director of Studies)
Mrs R White, MA Hons (New York), BA Hons, PGCE (Bristol), PGCE (Canterbury) (English)
Dr S Willcox, MA (Cantab), DPhil (Oxon), SCITT/ATS (Bromley) (Science)
*S Wilson Esq, BA Hons (Sunderland), PGCE (London) (Sociology)
*Ms O Windle,  MA, BA Hons (Edgewood College, USA)  (History/Politics)
*Mrs M Wood, BSc Hons (Aberdeen), PGCE (London) (Chemistry, Head of Science)
Mrs Z Wood, MA Hons (St Andrews), PGCE (London) (Theology & Philosophy)
Mrs N Yates, BA Hons (Kent), QTS (Fine Art & Photography)
Mrs E Young, BA Hons (Durham), PGCE (Cambridge) (Classics)

* Head of Department/Teacher In Charge of Subject

Junior School Teachers and Classroom Assistants

Head of the Junior School

Mrs D Wood, BSc Hons, PGCE (Durham)

Deputy Head Teacher

Mrs R Allen, BSc Hons (Wales), MPhil (Warwick), PGCE (Wales)

Director of Studies

Mrs P Potter, BEd (Southampton), Dip M Ed (Roehampton Institute)

Senior Teacher

Mrs C Conway, BA Hons, MA (Johannesburg), PGCE (Canterbury Christ Church)

Head of Pre-Prep Department

Mrs G Watts, MA Hons (St Andrews), QTS

Junior School – Academic

H Andrews Esq, BA Hons, AKC (King’s College London)
Mrs N Armitage, BA Hons (Nottingham) GTP
Mrs H Ashton, BSc Hons (Liverpool), PGCE (Canterbury)
Mrs T Ball, BSc Hons (Essex) (Science Laboratory Classroom Assistant)
Mrs J Bullman, BEd Hons (Manchester) EYPS (Classroom Assistant)
Mrs K Caine, BTEC, PDC Certificate in Caring (Classroom Assistant)
Mrs A Carr, BEd Hons Primary (Cheltenham)
Mrs L Carter, BSc Hons (Durham)
Mrs C Clarke, CACHE Level 3, NVQ3 (Classroom Assistant)
Mrs L Everitt, Cert Ed (North Worcestershire College of Education)
Mrs K Fassnidge, BA Hons (Cardiff), TEFL, QTS
Mrs A Fear (Classroom Assistant, Breakfast Club Supervisor)
Mrs M Fewster, BSc Hons, PGCE (Bath)
Mrs E Hatcher, BEd Hons (Brighton), QTS (PE)
Mrs M Heather, BSc Hons (Southampton), QTS
Mrs L Ireland, BA/QTS (Roehampton), Dip.RSA (Head of Learning Support)
Miss N Mead, BA Hons, PGCE (London) (Classroom Assistant)
Miss S Millington, BA Hons, Cert Ed (Kent), QTS (Music)
Ms D Nicholls, HND (Westminster), Dip CIPD, CACHE Level 3, PGCE (Canterbury) (Classroom Assistant)
Mrs K  Pattison, BA Hons (Keele), MEd (Open), PGCE (Durham)
Miss T Perry, BA (London), NNEB Diploma (Classroom Assistant)
Miss A Philip, BEd Hons (Nottingham Trent), PG Dip (Open)
Mrs S Robertson, BA Joint Hons (Reading), PGCE (Canterbury)
Mrs A Tindall, BSc Hons (Exeter), PGCE (Kingston)
Mrs S Wells, CACHE Level 4 (Before/After School Supervisor)
Mrs E Vickers, BSc Hons, PGCE (Brunel) (PE)
Mrs N Yates, BA Hons (Kent), QTS (Art)

Visiting Staff

M Andrews Esq, MM (Connecticut), BMus Hons (Westminster) (Piano)
Mrs C Barnes, MA (East London), BSc Hons (Anglia), PGCE (Greenwich), DipSpLD (Literacy Support)
Miss C Brand, MMus (London), GTCL, ARCM, LRAM (Piano)
B Brooker Esq (Percussion)
D Burrowes, BA Hons (Leeds), MMus (TCM) (Cello)
Mrs R Castell, MusM, MusB (Machester) (Piano)
Mrs H Clements, MA, LRAM, PGDip (TCM), GTP (Singing)
R Connell Esq, BA Hons (Canterbury), PGCE, ATCL (Guitar)
Mrs J Dammers, BA Hons (Open), LRAM, FISM (Violoncello, Music Administrator)
Miss N Dobie, BA Hons, (City University), LTCL, NCDT, Dip in Opera Performance (London) (Singing)
Mrs C Effingham, MA Hons (Edinburgh), PGCE (King’s College), PGDip Dys & Lit (York) (Literacy Support)
Mrs A Goff, BSc (Leicester), QTS (Numeracy Learning Support)
Mrs H Greenfield, BMus Hons (Birmingham Conservatoire), LRAM, DPP (RAM), Dip CESMD (Clarinet, Saxophone)
Mrs J Hamlet, Chelsea Ballet School (Dance)
Mrs G Hayward, Diploma in Music, LTCL, ALCM (Newcastle), PG Diploma in Orchestral Studies (London) (Singing, Piano)
Mrs F Hillyar, BMus Hons (Royal College of Music), PGCE (Reading) (Piano)
Miss L Jeffery, BMus (Trinity College of Music), PG Dip (Royal Academy of Music) (Flute)
Miss S Kisilevsky, BA Hons (Royal Holloway), MA (RCS) (Trinity Drama)
Ms E Leather, BA Hons (Leeds), PGDipMus (Guildhall School of Music), Artist Diploma (Cincinnati) (Music Coach)
Miss V Longhurst, BMus (Trinity College of Music) (Harp)
Miss A Murray, ATCL, LTCL (Trinity College of Music) (Recorder)
Mrs V Newman, BA Hons (Oxon), PGCE (Wales), BSc Hons (Open), Dip SpLD (Learning Support)
Ms S Oakley, BA Hons (Surrey) (Speech and Drama)
Mrs S Purton, LRAM (Royal Academy of Music) (Oboe)
Mrs J Rhind, GRSM Hons, LTCL, LRAM, (Saxophone, Clarinet)
Miss H Ross, BMus Hons, PG Dip (Royal Northern College of Music) (Violin)
I Snape Esq, BSc FCA (Chess Coach)
Mrs A Steynor, BA Hons (Durham), PGCDM (Open), ABRSM Dip (Piano)
D Wallace Esq, BMus Hons (Cork), LRAM (Violin/Viola)
Miss E Wiggins, BMus Hons, LRAM (Brass)
T Williams Esq, BA Fine Art (Oxon), Art & Design Foundation (Song writing)

Sports Coaches

K Alexander Esq (Tennis)
M Burkett Esq/Miss S Burkett (Judo)
Mrs G Cameron, Foundation Degree (Netball Coach)
Miss A Carroll (Gymnastics Coach)
J Christian Esq, BSc Hons (Lincoln) (Lacrosse)
Mrs J Dymond, MSc (Sheffield), BA (Scotland) (Swimming) 
S Hadlow Esq (Taekwon-do)
P Hill Esq (Squash Coach)
Ms A Longhurst (Taekwon-do)
Mrs J Muggeridge, Badminton England Qualified Coach, Double Olympian and Double Gold Medallist Commonwealth Games (Badminton)
Mrs N Norris (Netball)
Miss H Olver (Sports/Badminton)
Ms J Powlson (Tennis)
D Smith Esq, BA (Cross Country)
R Smith Esq, ASA Level 2 Coaching/Swimming, NPLQ (Head Swimming Coach)
Miss T Verloop (Dance)
N Wilkinson Esq, RFU Level 2 Coaching (Rugby)

Medical Centre

Mrs E Leisinger, Diploma in Nursing (Brighton University)
Mrs L J Mottram, Undergraduate Diploma in Nursing Studies (The City University)
Mrs C Baker, MBACP (Accred) (Senior School Counsellor)

Technical Support & Assistants

Ms C Allen (Art and Textiles Technician)
G Burgess Esq, BA Hons (King’s College) (ICT Technician)
Miss N Caine, BSc Hons (Greenwich) (Science Laboratory Technician)
Mrs L Clarke, Dip Natural Sciences, BSc Hons (Biology Laboratory Technician)
P Cole Esq (Network & Data Manager)
Mrs A Ford (Art Technician)
Mrs R Gardner, BSc Hons (Manchester), RPharmSGB (Bath), PGCE (Oxon) (Senior Science Laboratory Technician)
Mlle L Gollunski (French Assistant)
A Hayter Esq (ICT Technician)
C Hayward Esq, TEC, BTEC, MI Biol, PGCE (Science Laboratory & DT/3DD Technician)
Mrs C Hudson, BA Hons (Durham), ACA (Junior School Co-Curricular and Clubs Administrator)
J Mitchell Esq, BEng Hons (Surrey) (Drama/Performing Arts Technician)
Mrs J Osborne, BSc Hons (Oxford Brookes) (Science Laboratory Technician)
N Ramsden Esq (Duke of Edinburgh Manager, Artist in Residence/Art Technician)
Sta M Senero (Spanish Assistant)
E Thompson Esq (ICT Technician)

Administrative/Support Staff

Mrs J Alcock, BSc (Greenwich) (Facilities Manager)
Mrs S Bretz, MA (Cambs), PGDip (College of Law), PG Dip (King’s College) (Assistant Librarian, Archives)
Mrs J Butler, BA Hons (Sheffield) (Marketing and Admissions Assistant)
Mrs C Buxton, BSc Hons (King’s College) (Receptionist)
Mrs O Cornes, BA Hons (Bristol) (Marketing Assistant)
Mrs C Crofts, BA Hons (Birmingham), PGCE (Greenwich) (Junior School Administrative Assistant)
Mrs W Fahy, (Junior School Secretary)
Mrs L Hayes MA (Canterbury), BCom Hons (Cape Town), QCG, RCDP (Careers Coordinator)
R Heath Esq, BEng Hons, MBA, FCCA (Human Resources Administrator)
A Horner Esq, MBA, CMgr, FCMI (Bursar and Clerk to the Governors)
Mrs C Hudson, BA Hons (Durham), ACA (Junior School Co-Curricular and Clubs Administrator)
A Jayatilaka Esq, BA Hons, MBA, FCCA (Finance Manager)
Mrs F Kirkpatrick (Catering Manager)
Mrs A Knight (Admissions Registrar)
Miss C Laurie (Payroll Administrator)
Ms K Lippiatt (PA to the Headmistress)
Mrs H Manning (Receptionist)
Ms S Pelling, BA Hons (Keele) (Head of Marketing)
Mrs C Press (Senior School Office Manager/Secretary)
Miss O Rayner (Admin Assistant, Bursar’s Office)
Mrs S Seeds (Staff Secretary)
Mrs L White, MA MCLIP (Brighton) (Lead Librarian/i/c School Archive)
Mrs H Yates (Purchase Ledger Clerk)